Wigilia firmowa to coroczna tradycja większości firm i korporacji. To świetna okazja, by pracownicy mogli się spotkać w nieformalnych okolicznościach i wspólnie celebrować świąteczny okres Bożego Narodzenia.

Ze względów na sytuację związaną z COVID-19 zostaliśmy jednak zmuszeni przenieść takie spotkania do świata online. Na szczęście z pomocą przyszły współczesne rozwiązania, które ułatwiają kontakt na odległość, a użytkowanie programów tj. MS Teams, Webex, Zoom, Google Meet czy Skype stało się codziennością.

Przygotowując się do organizacji wigilii pracowniczej online możemy również pomyśleć o wynajęciu profesjonalnego studia streamingowego, które umożliwi nam: wysokiej jakości transmisję obrazu i dźwięku na różnych platformach jednocześnie, grywalizację w trakcie streamingu na urządzeniach mobilnych z wynikami na żywo, generowanie podpisów prowadzących podczas połączenia, a nawet wykorzystanie techniki greenbox, która przeniesie do zupełnie innej — w tym przypadku świątecznej — przestrzeni.

Wigilia firmowa online jak zorganizować

Organizacja firmowego przyjęcia świątecznego online

W przypadku zorganizowania wirtualnej wigilii dla dużej ilości pracowników (od ok. 40 w górę) – najlepiej podzielić ich na grupy kilku lub kilkunastoosobowe składające się z osób, które najściślej ze sobą współpracują (np. zespoły projektowe, działy). Dzięki temu każdy będzie miał szanse wziąć czynny udział w spotkaniu.

W jaki sposób możemy tego dokonać? Wystarczy podczas spotkania skorzystać z opcji utworzenia wirtualnych pokoi i zaprosić do nich wybrane osoby.

Pamiętajmy również o świątecznych upominkach dla pracowników — tak jak są one wręczane podczas tradycyjnej formy spotkania, tak i w tym przypadku powinniśmy je wcześniej przygotować i nadać bezpośrednio do każdej osoby. Warto też umówić się na wspólne rozpakowywanie podczas transmisji online.

Wigilia pracownicza przez internet — moc atrakcji

1. Świąteczne potrawy z dostawą do domu

Zamów catering z wyprzedzeniem, tak aby każdy w dzień eventu otrzymał przygotowane potrawy. A o wybranej godzinie podłączcie się do sieci i wspólnie ucztujcie. Rozmowy z najbliższymi współpracownikami przy tradycyjnych świątecznych potrawach będą na pewno przyjemniejsze!

2. Warsztaty kulinarne z najlepszym szefem kuchni

Zorganizuj wcześniej dostarczenie wszystkich potrzebnych półproduktów, a następnie podłączcie się i wspólnie przygotujcie to, czego warsztaty dotyczą. Warsztaty kulinarne to zawsze wiele pozytywnych emocji i świetny sposób na integrację zespołu.

3. Warsztaty z rękodzieła — DIY

To kolejny sposób na urozmaicenie firmowej wigilii online. Podczas nieformalnego spotkania i swobodnych rozmów, stwórzcie małe dzieła sztuki. Z dostarczonych wcześniej materiałów wykonajcie m.in. wyjątkowe ozdoby choinkowe, naturalne kosmetyki, świeczki — a następnie pochwalcie się nimi między sobą. Na koniec możecie wystawić je na licytację, a pieniądze przeznaczyć na cele charytatywne.

4. Quizy online

Rozwiązywanie quizów możecie potraktować albo jako dodatek po wieczerzy wigilijnej, albo możecie ustanowić je jako motyw przewodni spotkania. Wszystko zależy od Was i od Waszej wyobraźni. Mogą to być świąteczne quizy czy nawet kalambury. Dla zachęty możemy wspomnieć, że trzy osoby z najwyższymi wynikami, wygrają wartościowe nagrody.

5. Prezenty od anonimowego mikołaja

Nawiązując do mikołajkowej zabawy, którą pamiętajmy jeszcze za czasów szkolnych, możemy wykorzystać ten sam pomysł również w firmie. Odpowiednio wcześniej wylosujmy osobę, a następnie wykażmy się pomysłowością i przygotujmy dla niej najlepszy prezent!

6. Wspólne zdjęcie wigilijne

Wspólne zdjęcie wigilijne jest obowiązkowym elementem każdego spotkania. Dlatego nawet podczas spotkania w formie zdalnej poproś pracowników, aby odpowiednio się przygotowali, udekorowali przestrzeń znajdującą się w kadrze internetowej kamerki i ubrali się w stylu świątecznym (czapki mikołaja, kolorowe sweterki) na tyle, o ile są w stanie. Wówczas w określonym czasie będziemy mogli zrobić screen ekranu i zachować nasze pamiątkowe zdjęcie.

7. Wspólne kolędowanie

Kolejnym umilaczem spotkania może być również kolędowanie. Możemy przygotować wcześniej specjalną playlistę, a następnie udostępnić odpowiadający utworom tekst, tak aby każdy mógł się zaktywizować.

Wigilia firmowa online — wartość dodana

Składanie życzeń

Trudno jest sobie wyobrazić spotkania świąteczne bez składania sobie wzajemnie życzeń. Im bardziej są spontaniczne, tym lepiej je odbieramy. Wigilia to okazja, na której każdy chętny może publicznie wygłosić to, czego chciałby życzyć swoim współpracownikom.

Film podsumowujący wspólnie spędzone chwile

Jeśli w ciągu roku odbywały się wyjścia integracyjne to na pewno będziecie posiadać w swoich zbiorach zdjęcia z tych wydarzeń. Zrzuty ekranu z miniaturkami zdjęć, które możemy wyświetlić podczas spotkania zdalnego – to chwila na podsumowanie całego roku i dobre wspomnienia.

Korzyści z organizacji wigilii firmowej

Uczestnictwo w wigilii firmowej przyczynia się do lepszego, wzajemnego poznania pracowników. Skutkiem tego może być zawiązanie prawdziwych więzi, wynikających np. z odnalezienia w trakcie rozmowy wspólnego hobby czy podobnych poglądów na świat. Większa zażyłość w zespole to korzyści nie do przecenienia dla firmy. Nie od dziś wiadomo, że zespół bardziej zgrany pracuje znacznie efektywniej.

Wigilia firmowa to świetna okazja do podziękowania pracownikom za ich całoroczny wysiłek. Tego typu podziękowania, przekazane oficjalnie, wobec szerokiego audytorium, znakomicie wpływają na morale zespołu.

Wigilia firmowa to także dobry moment na podsumowanie kończącego się roku, przypomnienie sukcesów, które miały miejsce w ostatnich dwunastu miesiącach, a także przedstawienie planów na przyszłość. Tego typu działania również niezwykle pozytywnie wpływają na pracowników. Dzięki temu rośnie ich samoocena, czują się wyróżnieni, że podzielono się z nimi takimi informacjami, a to prowadzi do większej lojalności wobec firmy.