Proces tworzenia filmów dzielimy na trzy etapy – preprodukcję, produkcję oraz postprodukcję. Wszystkie etapy składają się z licznej ilości zadań, które przy właściwym zaplanowaniu, dobrej organizacji, pozwalają na stworzenie filmu reklamowego, a także spotów, teledysków, czy wizualizacji.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, pierwszym etapem tworzenia filmu jest preprodukcja. To tutaj zaczynamy planowanie i przygotowanie poszczególnych elementów niezbędnych do stworzenia filmu. Preprodukcja to najważniejszy okres, ponieważ wpływa na dalsze etapy powstawania projektu, dlatego pamiętajmy, żeby starannie zaplanować każdą czynność. Jedną z pierwszych na etapie preprodukcji filmowej będzie stworzenie scenariusza.

Możemy zacząć od zawarcia w nim dialogów, określenia fabuły, opisu akcji, a następnie na podstawie tych wszystkich szczegółów — stworzyć kompletny plan. Na pierwszym etapie produkcji musimy również sprecyzować jaki budżet posiadamy. To dzięki niemu poznamy nasze możliwości, bądź ograniczenia.

Pierwszy etap polega też na wyselekcjonowaniu i wyborze odpowiedniej obsady aktorskiej, reżysera, operatora, kierownika produkcji, scenografa itp. To na tym etapie dokonujemy odpowiedzialnych decyzji, które zaważyć mogą na późniejszym stadium produkcji. Preprodukcja filmowa to w skrócie mówiąc wszystkie czynności, które poprzedzają okres zdjęciowy. Tutaj tworzą się również kontrakty, umowy, harmonogramy oraz wszelkie inne prace administracyjno-organizacyjne.

Produkcja filmu — co obejmuje?

Dla wielu to najciekawszy, ale zarazem najtrudniejszy etap przy projekcie filmowym. To w trakcie produkcji, spotykają się wszystkie zaangażowane w film osoby i aktywują swoją kreatywność, a aktorzy mają okazję, by się wykazać. Jednak plany zdjęciowe bywają długie, a ludzkie siły nie są nieskończone.

W zależności od wielkości danej produkcji filmów reklamowych, ekipa na planie może liczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu osób. Począwszy od aktorów po reżysera, kierownika produkcji, operatorów kamer, dźwiękowców, statystów, charakteryzatorów oraz wiele innych osób. Nie możemy tutaj pominąć głównego organizatora planu — producenta filmowego. Przy nagrywaniu filmów mogą pracować również inni specjaliści tj. kaskaderzy, food styliści, treserzy zwierząt czy pirotechnicy, jednak są oni dobierani w zależności od zapotrzebowania do danego projektu.

Zapewne większość z nas jest świadoma tego, ile osób zaangażowanych jest w poszczególne produkcje filmowe. Jednak widzimy, że to aktorzy i reżyserowie filmów są najbardziej rozpoznawalni. Ich nazwiska najczęściej pojawiają się na czerwonym dywanie, są pokazywane w telewizji, bądź znajdują się na pierwszych stronach czasopism. A przecież to nie tylko oni odgrywają ważną rolę. Pamiętajmy, by po zakończeniu produkcji docenić pracę każdej osoby, która miała wpływ na powstanie filmu!

postprodukcja filmów reklamowych

Co to jest postprodukcja?

Skoro już wiemy, na czym polega preprodukcja oraz produkcja, przejdźmy do kolejnego, ostatniego etapu, który jest niestety najmniej doceniany przez większość. Postprodukcja składa się z trzech rodzajów prac podejmowanych przez ekipę filmową.

  1. Post produkcja obrazu — Final Cut, DaVinci Resolve, Adobe Premiere 
  2. Udźwiękowienie — zespół czynności prowadzących do stworzenia ścieżki dźwiękowej filmu, składającej się z: dialogów aktorskich, efektów dźwiękowych synchronicznych i niesynchronicznych (szumów i gwarów) oraz muzyki i ciszy
  3. Prace końcowe (korekcja kolorów, color grading, transfer materiałów, wykonanie kopii)

Postprodukcja filmu, mimo że niedoceniona, wymaga największych nakładów pracy, fachowej wiedzy i talentu do składania wielu aspektów w jedną spójną opowieść. W powszechnej świadomości powstawanie filmu jest silnie skojarzone z pracą na planie zdjęciowym. Tak naprawdę zapis materiału wizualnego, to dopiero początek. Można powiedzieć, że na tym etapie uzyskuje się „surowiec” do dalszej obróbki. Dopiero na etapie postprodukcji układa się opowieść w spójną całość, czy dodaje efekty specjalne. 

Na ogólny odbiór filmu wpływają nie tylko konkretne ujęcia, ale sposób, w jaki zostały zmontowane. Profesjonalnie wykonany montaż dodaje dynamiki, ale może również być kojący. To także sposób na właściwe, logiczne przedstawienie historii, fabuły filmu.

Postprodukcja filmów — kilka podstawowych pojęć

Final Cut, DaVinci Resolve, Adobe Premiere — nazwy najbardziej znanych, profesjonalnych oprogramowań służących do montażu video

Color grading terminologia oznaczająca z ang. gradację kolorów, czyli proces poprawy wyglądu obrazu do prezentacji w różnych środowiskach na różnych urządzeniach. Możemy zmieniać tutaj różne atrybuty takie jak kontrast, kolor, nasycenie, szczegóły, poziom czerni i punkt bieli

Motion capture — „przechwytywanie ruchu” — technika stosowana w filmach i grach komputerowych, polegająca na „przechwytywaniu” trójwymiarowych ruchów aktorów i zapisywaniu ich w komputerze. Dzięki niej zarejestrowane postacie poruszają się bardzo naturalnie i realistycznie, a przechwycone dane są gotowe do dalszej obróbki.

Stoły montażowe — do użytku w wytwórniach amerykańskich już lata temu weszły pierwsze w historii stoły montażowe, które pozwalały montażystom na stosunkowo szybki przegląd i selekcję materiału filmowego

Post produkcja — podsumowanie

Wbrew pozorom to właśnie postprodukcja filmów najczęściej jest najdłuższym, niekiedy trwającym kilka lat, najbardziej wymagającym, procesem związanym z realizacją filmu. Postprodukcja video to finalny etap przy powstawaniu filmów. Tutaj montażyści skupiają swoją uwagę na poprawie obrazu, pracy nad efektami specjalnymi, dodaniem podkładów muzycznych, korekcji barwnej itp.

Następnie po kilkudziesięciu godzinach spędzonych na przeglądaniu, usuwaniu, analizie, montażu filmu klatka po klatce, dodawaniu, korekcji lub usuwaniu dźwięków, przychodzi czas na ocenę reżysera/klienta. To moment, w którym albo materiał zostaje zaakceptowany, albo idzie do kolejnych poprawek, bądź w najgorszym przypadku — trzeba będzie zlecić nagranie nowych dubli.

Możemy więc śmiało stwierdzić, że praca przy postprodukcji jest najbardziej wyczerpująca z wszystkich 3 etapów, ale pamiętajmy, że i najbardziej kluczowa dla ostatecznego kształtu projektu.