O tym czym dokładnie jest technika greenbox pisaliśmy już w poprzednich wpisach – studio zdjęciowe green screen. Jednak dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać tego artykułu, uzupełnimy waszą wiedzę kilkoma podstawowymi informacjami. Green box to rozwiązanie, które w procesie postprodukcji materiału foto, bądź video zamienia zielone tło na dowolnie zaprojektowany przez nas obraz.

Zielone tło, czyli tzw. green screen, bądź green box wykorzystywany jest w branży filmowej już od wielu lat. Jest to niezastąpione narzędzie do manipulacji obrazem, szczególnie często wykorzystywane przez produkcje filmowe bogate w efekty specjalne.

Jako widzowie chcemy oglądać coraz ciekawszą rzeczywistość, dlatego z pomocą przychodzi tutaj studio green screen i jego nieograniczone możliwości kreacji zupełnie odmiennego świata.

Połączenie zaawansowanych technik tworzenia w 3D z ujęciami kręconymi w studio umożliwia tworzenie obrazów nierealnych tak dalece, jak tylko sięga nasza wyobraźnia. Oczywiście zdarza się, że na planach montuje się sceny możliwe do stworzenia w rzeczywistości, jednak w praktyce jest to nie tylko kosztowne, a czasami nawet bardzo niebezpieczne np. scenografie kaskaderskie.

studio greenbox wyzwania w produkcji wideo

Na co zwracać uwagę w produkcji filmów z użyciem green box? Najważniejsze wskazówki

  • Unikaj nagrywania obiektów w takim samym kolorze jak tło. Wszelka odzież, scenografia użyte w tym samym kolorze znikną wraz z green box. Osoba, która bierze udział w nagraniu na zielonym tle, nie może mieć na sobie ubrań w podobnym kolorze do tła, gdyż zostaną one finalnie zastąpione przez alternatywny obraz.
  • Unikaj oświetlenia w kolorze tła. Jeśli planujesz scenę, w której używasz zielonego światła, zielone tło jest ostatnim, którego potrzebujesz.
  • Pamiętaj, aby światło równomiernie padało zarówno na tło jak i na nagrywaną postać. W przypadku cieni, spowodują one wiele trudności przy ich wycinaniu w postprodukcji. Rzucany cień może zepsuć nawet najlepsze ujęcie, a jedynym wyjściem pozostanie nam czasochłonne obrabianie obrazu. Dodatkowo bez gwarancji zadowalającego efektu.
  • Unikaj przebarwień, zagnieceń, łączeń. Idealne tło powinno być możliwie jednorodne.
  • Stwórz poczucie realizmu. Choć za Tobą w studio będzie tylko zielona makieta, pamiętaj, co zastąpi później jej miejsce. Jeśli planujesz wywiad na tle eleganckiego biura czy kancelarii, dobierz odpowiedni strój do scenerii. Jeśli planujesz zaprezentować się na szczycie Mount Everest ubierz się odpowiednio – nikt Ci nie uwierzy, jeśli pokażesz się w jeansach i koszulce.
  • Wybierz tło, które dobrze absorbuje światło – unikaj teł, które je odbijają. W innym przypadku będziesz musiał zmierzyć się kolorowym zafarbem zalewającymi krawędzie obiektów na pierwszym planie (tzw. color spill) i powstającej zielonej poświaty na sylwetce modela.
  • Odsuń pierwszy plan od tła (jeśli są ku temu warunki to 2-3 metry będą optymalne) – profesjonaliści radzą, aby odległość między tłem, a modelem odpowiadała odległości między modelem, a operatorem. Jeśli zignorujesz tą radę, trudniej będzie Ci zniwelować cienie rzucane na tło przez modela. Ponownie pojawić się może tzw. color spill.

Tak jak już wspominaliśmy na samym początku technologia green screen obecnie wykorzystywana jest bardzo często przy wysokobudżetowych produkcjach filmowych, szczególnie w tych, gdzie występuje duża ilość efektów specjalnych. Możemy mówić tutaj o filmach, takich jak Avatar, Star Wars, czy nawet Harry Potter. Green screen pozwala uzyskać nierealne obrazy do stworzenia w rzeczywistym świecie. Często jest też on bardziej opłacalny od budowania od podstaw fizycznych scenografii lub kręcenia scen na prawdziwych planach. Popularność green screen zawdzięczamy też dzięki rosnącej ilości używanych efektów specjalnych, a także minimalizowaniu kosztów produkcji. Kolejną zaletą tego narzędzia jest także pełna kontrola nad obrazem.

Produkcja filmowa z użyciem techniki greenbox to również webinary online, streaming konferencji, streaming video, przeróżne transmisje internetowe, filmy produktowe, do sesji zdjęciowej.

Chcesz zrobić zdjęcia produktowe swojej nowej kolekcji ubrań i szukasz niezastąpionego tła? Być może chcesz się przenieść na malowniczą pustynię Wadi Rum, wyglądającą niczym odległa planeta Mars, ale nie masz wystarczającego budżetu, aby pokryć wszystkie koszty związane transportem itd? Tutaj również z pomocą przyjdzie greenscreen i jego możliwości wyświetlania dowolnego obrazu zastępującego zielone tło. A może chcesz nagrać konferencje, a nie masz wystarczająco reprezentatywnego miejsca, by się pokazać? Skorzystaj z techniki greenbox i stwórz idealną i niezastąpioną wizualizacje.

Studio greenbox w Poznańskim Centrum Szkoleniowo- Konferencyjnym

W naszym centrum oferujemy aż dwa studia greenbox wyposażone  m.in. w oświetlenie, kamery,  bezprzewodowe mikrofony, monitory podglądowe oraz inne akcesoria filmowe. Dodatkowo na każdym planie zdjęciowym czuwa nad wszystkim kierownik produkcji, który dba o prawidłowy przebieg realizacji.