W momencie przejścia pracy na tryb zdalny, bardzo często pojawia się problem, który polega na zaniedbaniu relacji ze współpracownikami. Przestajemy pić wspólną kawę o 8:00 i nie spotykamy się już na przerwie, by zjeść wspólnie obiad. Zanika nasz codzienny kontakt. Aby to odbudować — z pomocą przychodzą spotkania integracyjne online, które pozwalają odzyskać dawne więzi i przypomnieć sobie z kim mieliśmy na co dzień do czynienia.

Integracja zespołu poprzez dostarczenie specjalistycznych programów, szkoleń, atrakcji w przestrzeni wirtualnej — buduje relacje w zespołach, a to właśnie ich utrzymanie jest jednym z największych wyzwań każdego pracodawcy. To właśnie zadaniem przełożonego jest sprawienie, by jego pracownicy chętnie ze sobą współpracowali i byli przez cały czas zmotywowani. Dzięki temu chętniej przychodzić będą do pracy, a każdy kolejny projekt realizować będą z jeszcze większym zaangażowaniem.

integracja pracowników online

Czym jest team building?

Mówiąc o integracji online, warto wspomnieć również o pojęciu team buildingu. Jest to ogólny termin określający wszelkie działania służące — jak sama nazwa wskazuje — do budowania zespołu. Team building to też proces mający na celu zmianę grupy niezależnych od siebie pracowników w zgrany, dobrze funkcjonujący zespół, który będzie efektywnie współpracować w celu osiągnięcia wyznaczonych celów.

Online team building

W przeciwieństwie do integracji w formie tradycyjnej – rozgrywającej się zazwyczaj w wynajętej przestrzeni – team building online odbywa się poprzez różnego rodzaju narzędzia do komunikacji przez Internet. Mogą to być m.in. Google Meets, MS Teams czy Zoom. Znaczną korzyścią wynikającą z organizacji tego typu posiedzeń jest to, że każdy uczestnik niezależnie od aktualnego położenia, może dołączyć do spotkania.

Pomysły na integrację online

Quizy online

Budowanie zgranych zespołów, a także tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy pracownikami to podstawa kultury organizacyjnej firmy. Przyjemna atmosfera w zespole to jeden z powodów, dla których przychodzimy do pracy i które wpływają na naszą motywację.

Dlatego zachęcamy do organizacji spotkań integracyjnych dla pracowników. Jedną z aktywności, która zaangażuje uczestników, może być przeprowadzenie quizu online. Nie tylko będzie on sprawdzeniem z dotychczasowej wiedzy (najlepiej dotyczącej branży, w której pracujecie), ale również miejscem na późniejszą dyskusję i utrwalenie niektórych informacji.

W ramach zachęcenia do wzięcia udziału w quizie, możecie dodatkowo ogłosić, że osoba z największą ilością punktów, otrzyma nagrodę.

Warsztaty kulinarne

Kulinarne warsztaty to lekcje gotowania oraz zdobycie cennej wiedzy o kuchni świata w zabawnej formie i przyjaznej atmosferze. Mogą do nich bez problemu dołączyć pracownicy z własnego domu, oglądając streaming z kulinarnego studia.

Zorganizuj wcześniej dostarczenie wszystkich potrzebnych półproduktów, a następnie wspólnie przygotujcie to, czego warsztaty dotyczą.

Kalambury

Gra znana jest praktycznie każdemu. Dzięki tej aktywności pracownicy będą mieli okazję pobudzić swoją kreatywność i poprawić relację między sobą. Kalambury bez najmniejszego problemu można przeprowadzić w formie transmisji online — wystarczy podłączyć kamerkę i na kartkach rysować hasła. Zabawa z dość prosta, jednak mimo to za każdym razem powoduje wiele śmiechu i pozytywnych emocji.

Grywalizacja

Grywalizacja (gry + rywalizacja) to coraz popularniejsza technika motywacyjna, która pozytywnie wpływa na zaangażowanie pracowników i ich lojalność wobec firmy. Bazuje na mechanizmach behawioralnych znanych nam z gier komputerowych i polega na wyznaczaniu określonych zadań. W trakcie grywalizacji pracownicy nabywają nowe umiejętności, zdobywają wiedzę i rozwiązują konkretne problemy.

Sprawdza się to u pracowników z różnych działów. Sprzedawców może motywować do osiągnięcia lepszych wyników, kadrowe mogą chcieć szukać ukrytych talentów wewnątrz organizacji, a menadżerowie mogą pragnąć wprowadzić działania edukacyjne w firmie. Grywalizacja zawsze zmienia się w szereg wyzwań, które każdy chce doprowadzić do zwycięstwa.

Konkretny temat do grywalizacji możecie przygotować dostosowując do branży, w której pracujecie.

Konkursy z nagrodami

Podczas spotkania możemy ogłosić i zaproponować konkurs na najśmieszniejszą grafikę, slogan motywacyjny, bądź napisanie krótkiego wiersza o swoim zespole. Określając czas na wykonanie zadania, pracownicy będą mogli wykazać się swoją kreatywnością oraz sprawdzić się w pracy pod presją czasu.

Wszystkie wykonane prace mogą zostać później upublicznione, a te najlepsze — nagrodzone np. voucherem na lunch, na masaż relaksacyjny, bądź drobnym upominkiem w postaci gadżetu, który doślemy pocztą.

Korzyści z integracji online

  • Zapewnia bezpieczeństwo pracowników – w okresie pandemii jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie z zakresu integracji między uczestnikami zespołów.
  • Buduje więzi w zespole – w sytuacji pracy zdalnej jest to jeden z najlepszych sposobów zadbania o relacje pomiędzy pracownikami.
  • Oszczędza czas — spotykając się przed komputerami, oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na dojazd w przypadku spotkania tradycyjnego.
  • Zapewnia nieograniczona łączność – spotkania online pozwalają łączyć ze sobą zespoły z całego świata bez konieczności podróżowania.
  • Pełni funkcję motywacyjną – integracja online wpływa pozytywnie na identyfikację pracowników z firmą, co w późniejszym okresie przekłada się na wyższy poziom ich motywacji do wykonywanych obowiązków.

Platforma do integracji pracowników online

Dzięki funkcjonalności dzisiejszych platform do eventów online, po wcześniejszym przygotowaniu niezbędnych nam do spotkania materiałów, możecie z zupełności sami podjąć się organizacji integracji pracowników online.

Jednak zanim zrobicie to po raz pierwszy, warto skorzystać z porad ekspertów, bądź wynająć agencję eventową, która zorganizuje i przeprowadzi integracje online w najbardziej profesjonalny sposób. Wykorzystując studio steamingowe z odpowiednim zapleczem technicznym mamy zawsze gwarancję udanej realizacji!

Pamiętajmy, że zorganizowanie takiego spotkania — niezależnie, czy stacjonarnie, czy też onlinowo — jest formą inwestycji, która zwróci się w postaci skutecznej pracy pracowników.

Życzymy powodzenia!