Zacznijmy od tego, czym jest cyklorama?

Najprościej mówiąc, cyklorama jest to zaokrąglona ściana, łącząca podłogę wraz ze ścianą w jednym łuku, używana jako tło w sesjach fotograficznych lub produkcjach wideo. Dzięki prawidłowemu oświetleniu, sprawia wrażenie braku perspektywy za fotografowanym obiektem.

Jeszcze dawniej takie konstrukcje używane były wyłącznie w studiach telewizyjnych, np. przy nagraniach wiadomości, a dopiero później, technikę tą, zaczęto już stosować na potrzeby studiów fotograficznych. Oczywiście nie oznacza to, że obecnie w każdym studiu możemy liczyć na gwarancje tego typu udogodnień, jednak w większości przypadków, możemy już się tego spodziewać. Jeśli interesuje Was studio fotograficzne w Poznaniu lub w innym mieście, które ma na wyposażeniu cykloramę, z pewnością znajdziecie ich wiele.

Cyklorama – jakie daje nam nowe możliwości?

Dzięki cykloramie sprawiamy, że nasze wykonywane prace, zyskują na jakości. Każdy doświadczony fotograf dostrzeże zalety korzystania z cykloramy już po pierwszych minutach ujęć. Dzięki tej konstrukcji, łatwo o zmianę kąta wykonywania zdjęć, bez konieczności zmiany ustawień światła.

Daje to ogromne możliwości w zakresie kontroli nad cieniami. Pozwala również na fotografowanie kilku osób jednocześnie, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy większych sesjach rodzinnych czy też sportowych.

Cyklorama daje nam naprawdę wiele kreatywnych możliwości na zabawę ze światłem, kolorem i cieniem.

Szczególnie jest przydatna w fotografii katalogowej, modowej, przy produkcjach e-commerce (np. produkcja filmów produktowych), ponieważ dzięki temu, że pozwala nam uzyskać jednolite gładkie tło, możemy naprawdę profesjonalnie wyeksponować fotografowany obiekt.

Cyklorama w studio fotograficznym i filmowym

Cyklorama, a zwykłe tło fotograficzne

Kluczową zaletą cykloramy jest fakt, że jest dużo trwalsza – można po niej swobodnie chodzić, skakać i nie zostanie uszkodzona. Dzięki temu możemy też stworzyć bardziej dynamiczne ujęcia, nie martwiąc się, czy zniszczymy tło. Faktem jest, że na cykloramie mogą pojawić się pewnego rodzaju zabrudzenia, jednak powstałe zmiany, można zmyć, bądź też zamalować.

Poza tym cyklorama jest zdecydowanie szersza niż tła fotograficzne, które standardowo może mieć ok. 2,72 m. Daje to większą swobodę pracy i pozwala na fotografowanie kilku osób naraz.

Oprócz większej przestrzeni, cyklorama, pozwala także na większy odstęp fotografowanego obiektu od ściany. Daje nam to dodatkowe możliwości, ponieważ umiejętnie manipulując światłem i odległością fotografowanego obiektu, jesteśmy w stanie uzyskać tło w kolorze białym, szarym lub czarnym. Gdy oświetlimy ją równomiernie, możemy uzyskać efekt nieskończoności za modelem, możemy też uzyskać na niej gradientowe, bądź szare tło.

Jak zbudować cykloramę?

Budowa cykloramy to proces wymagający dobrej, sprawdzonej i doświadczonej ekipy, ale warto w nią zainwestować, ponieważ przeniesie się to na jakość wykonanej konstrukcji.

Metod na jej powstanie jest wiele, jednak w zasadzie wystarczy odrobina drewna, płyty gipsowe, wylewka, gips i farba. Może jeszcze zaawansowanych umiejętności w posługiwaniu się tymi materiałami, ale wystarczy wybrać do tego odpowiednich, doświadczonych fachowców, którzy oszczędzą nam nieprzyjemnych niespodzianek. Budowanie cykloramy to na pewno proces wymagający zaplanowania i przemyślenia dostępnych rozwiązań, ale spójrzcie sami na liczbę korzyści płynących z jej powstania – myślimy, że naprawdę warto.

Szukając studia fotograficznego do wynajęcia, warto wybrać takie, które wyposażone jest w cykloramę. Daje ona większy komfort pracy niż tła fotograficzne, ponieważ jest dużo szersza i głębsza, dzięki czemu można fotografować więcej osób naraz, można swobodniej ustawiać światło bez obaw, że statyw czy softbox wejdzie w kadr.

Jeśli interesuje Was temat studio zdjęciowego i green screen w fotografii, przeczytacie o tym w innym naszym artykule.