1. Czym jest green screen?

Green screen czyli zielone tło to najprościej rzecz ujmując jeden ze sposobów obróbki materiałów wizualnych często wykorzystywany przy realizacji różnego rodzaju filmów, bądź fotografii.

Wykorzystując greenscreen możemy w prosty sposób wygenerować dowolną, dopasowaną do naszych potrzeb scenerię. To właśnie owo zielone tło sprawia, że studio fotograficzne za pomocą odpowiedniej obróbki technicznej przekształca się w zupełnie inną, czasami zaskakującą rzeczywistość. Możemy wystąpić na tle gór, jezior, tropików, możemy ustawić prowadzącego prezentację na wirtualnej scenie z wirtualną widownią, bądź po prostu wyświetlić za nim tło w innym kolorze. Studio green screen pozwala nam również na dodawanie interaktywnych i animowanych elementów znajdujących się na przetworzonym obrazie. Sposobów na wykorzystanie zielonego tła jest naprawdę dużo, a wszystko zależy od pomysłowości twórcy.

Zastanawialiście się kiedyś jak to się dzieje, że prezenterzy pogody stoją na tle poruszającej się mapy i innych animacji? W studio nagraniowym w rzeczywistości zobaczylibyśmy prezentera stojącego na zielonym tle, jednak technika obrazu pozwala przerzucić widzów na zupełnie inną przestrzeń.

2. Dlaczego akurat kolor zielony?

Początkowo przy tego rodzaju obróbce technicznej, dominował kolor niebieski – blue box. Obecnie rolę pierwszoplanową zaczyna odgrywać kolor zielony, który wraz z nastawieniem ery cyfrowej, wyparł kolor niebieski.

Aparaty cyfrowe lepiej współpracują z kolorem zielonym, dlatego wybór koloru zielonego jest też gwarancją wyższej jakość nagrań.

Jednocześnie zielony, podobnie jak niebieski nie jest kolorem składowym skóry, co pozwala na zachowanie optymalnego kontrastu, niezwykle istotnego przy realizacjach. Właściwa ekspozycja na zielonym tle to również mniej światła wymaganego do optymalnego oświetlenia osoby, produktu, stąd przewaga studia z green screenem nad blue boxem.

3. Green screen oraz jego zastosowanie w filmie i fotografii

Tła typu green screen od lat powszechnie stosowane są w przemyśle filmowym i telewizyjnym. Dzięki zastosowaniu zielonego tła powstaje wiele wysokiej jakości filmów, programów telewizyjnych, spotów reklamowych i filmów produktowych, teledysków czy fotografii.

Oczywiście, warto zaznaczyć, że wystąpienie osoby na zielonym tle wymaga również odpowiedniego przygotowania pod kątem wystąpienia samego prowadzącego. Dlatego zanim taka osoba wyjdzie przed kamerę, zaplanowane są zdjęcia próbne, na których sam prezenter uczy się poruszania na green screenie oraz wskazywania wybranych, niewidocznych dla niego elementów.

Podobnie wygląda realizacja wiadomości, telegier, w których mamy przeróżne wizualizacje. Z ekranów green screen chętnie korzystają również twórcy transmisji live nadawanych w serwisach społecznościowych, portalach trampingowych i platformach komunikacyjnych.

Jak myślicie, co zrobić kiedy za oknem sypie śnieg, a my chcemy zrobić letnią sesję zdjęciową? Wystarczy wynająć studio fotograficzne wyposażone w green screena, zrobić fotografie na zielonym tle, a w post produkcji podłożyć letnią scenerię, która odpowiadać będzie wizjonerskim warunkom. Za pomocą technologii green screen możesz przenieść się właściwie wszędzie, gdzie poniesie Cię wyobraźnia.

Zielone tła możemy stosować nie tylko w przeznaczonym do tego studio green screen, ale również w plenerowej przestrzeni. Pozwala to na późniejszych etapach zlikwidować wybrane fragmenty krajobrazu i zastąpić je odpowiednim elementem.

Technologia green screen wykorzystywana jest bardzo często na potrzeby produkcji filmowych, szczególnie w tych z dużą ilością efektów specjalnych. Green screen w połączeniu z technikami kreacji 3D pozwala uzyskać obrazy nierealne do stworzenia w rzeczywistym świecie. Często jest to też bardziej opłacalne niż budowanie od podstaw scenografii lub nagrywania scen na prawdziwych planach. W innym artykule piszemy o wyzwaniach produkcji nagrywanych w studio greenbox.

Inną wykorzystywaną formą w fotografii i produkcji filmowej jest cyklorama. Cyklorama i jej wykorzystanie w studio opisujemy w innym artykule.

4. Green screen jako tło wykorzystywane w streamingu

Tła typu green screen doskonale sprawdzają się również pod kątem streamingów. Są wykorzystywane do nadawania relacji z eventów, nagrywania szkoleń w studio webinar, konferencji online, bądź też nagrywania vlogów. Coraz częściej są używane przez organizatorów webinariów, graczy, nauczycieli prowadzących lekcje, ale też marketingowców. To sprawia, że materiały są coraz bardziej atrakcyjne i produkty, które zaprezentujemy mogą przyciągnąć szersze grono klientów.

Studio green screen Poznań

5. Co jest niezbędne do osiągnięcia wysokiej jakości materiałów z użyciem green screena?

Postawienie samego green screena w studio nie wystarczy, aby cały projekt i realizacja skończyła się sukcesem. Przede wszystkim jest do tego potrzebne odpowiednie oświetlenie z użyciem wybranych lamp i reflektorów. Ważne jest, aby światło na całej długości i szerokości tła było równomiernie oświetlone, omijając ostre płomienie światła.

Warto kontrolować również pozycję aktora, prezentera, bądź prelegenta. Osoba, na którą skierowana jest kamera musi stać w odpowiedniej odległości od tła. Optymalna odległość wynosi 2-3 metry. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego odstępu możemy uniknąć ryzyka wystąpienia nieestetycznych cieni, bądź przebarwień.

6. Studio z opcją umieszczenia wirtualnego tła umożliwia realizacje takich przedsięwzięć jak:

  • konferencje biznesowe, szkolenia,
  • sympozja i zjazdy naukowe,
  • webinaria w technologii online oraz offline,
  • reportaże i programy telewizyjne,
  • klipy video, teledyski, spoty reklamowe,
  • prezentacje produktowe, prezentacje multimedialne, animacje,
  • streaming online 4K oraz streaming HD.