Dziś nie ulega wątpliwości, że video marketing to najskuteczniejsza strategia reklamowa. Ujmując temat szerzej, możemy powiedzieć, że video marketing to działania na wielu kanałach, które w długofalowej perspektywie, oddziałują na wizerunek marki.

Każdy przedsiębiorca nieustannie poszukuje coraz ciekawszych pomysłów, aby jak dłużej pozostać w pamięci klientów. Efektywność reklamy w znacznej mierze uzależniona jest od jej atrakcyjności wizualnej, dlatego powoli odchodzimy od form statycznych, na rzecz rozwiązań dynamicznych.

Do ciekawszych rozwiązań marketingowych zaliczamy reklamy video, ponieważ zdecydowanie łatwiej i szybciej przyswajana jest ich treść.

Od niedawna ogromną popularnością cieszą się nowoczesne filmy, wykorzystujące animacje reklamowe. A czym są animacje reklamowe?

Animacja reklamowa — pojęcie

Podejmując próbę zdefiniowania tego, czym jest animacja reklamowa, możemy przyrównać to do pojęcia animacji komputerowej. W końcu to w obu przypadkach mamy do czynienia ze sztuką tworzenia obrazów za pomocą komputera.

Animacja jest niczym innym jak sekwencją obrazów, odznaczających się zmienną zawartością, jednak w dalszym ciągu ze sobą powiązanych i tworzących logiczną całość. Obrazy te, wyświetlane jeden po drugim, tworzą wrażenie „przemieszczania się”.

Prezentacja produktu za pomocą animacji staje się coraz bardziej popularna w reklamie. Najczęściej są to dosyć spersonalizowane filmiki, z których pomocą można wyraźnie podwyższyć skuteczność danej kampanii reklamowej.

W ramach animacji reklamowych możemy tworzyć również animowane wersje logo, filmy promocyjne, filmy korporacyjne, filmy instruktażowe, ale także infografiki czy reklamy telewizyjne.

Komputerowa animacja reklamowa pochodzi bezpośrednio od tradycyjnych animacji nieruchomych obiektów 3D bądź 2D. Wrażenie ruchu, które powstaje dzięki wyświetlanej sekwencji obrazów, jest doskonałym bodźcem dla naszego umysłu.

Animacja reklamowa może być operowana zarówno w przestrzeni płaskiej 2D, jak i trójwymiarowej — 3D. Każda z nich charakteryzuje się różnym stopniem zaawansowania oraz odmienną techniką tworzenia. Ale co ważne — w ramach jednej animacji — obie te techniki — 2D i 3D — możemy ze sobą łączyć, tworząc naprawdę spektakularne efekty.

Animacja reklamowa sprawdza się w przypadku większości branż, a dodatkowo ze względu na uniwersalność, prostotę oraz niższy koszt produkcji (w porównaniu do klasycznej reklamy), wzbudza duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Jednak wielu przedsiębiorców w dalszym ciągu decyduje się na filmy reklamowe. Czym się one charakteryzują i czy to je właśnie powinniśmy wybrać?

rożnice - animacja reklamowa a film reklamowy

Krótki film reklamowy

Produkcja filmów promocyjnych pozwala skutecznie angażować odbiorów w przekaz reklamowy. To nie ulega dyskusji. W dzisiejszych czasach na każdym kroku spotykamy się z wykorzystaniem materiałów video — w telewizji, w internecie, w kawiarni, na przystankach autobusowych, w centrum miasta.

Mogą one przysłużyć także jako uzupełnienie treści znajdujących się na stronie firmy, mogą to być filmy biznesowe, filmy promocyjne, kampanie reklamowe. Możliwości jest wiele, a wszystko tak naprawdę zależy od naszej kreatywności.

Produkcja filmów reklamowych

W przypadku produkcji video wpływ na koszty ma wiele czynników. Między innymi ilość aktorów, ilość lokacji, stopień skomplikowania scenariusza czy postprodukcja. Koszty są znacznie większe niż w przypadku animacji, ponieważ wymaga to większego nakładu pracy oraz zaangażowania liczniejszego personelu.

Aby wyprodukować krótki film reklamowy, który wyświetlany będzie jako spot reklamowy w internecie, niezbędne będzie dla nas również studio filmowe czy dom produkcyjny. Wynajem takich obiektów to kolosalne kwoty, które już na początku zabierają znaczną część budżetu.

Animacja produktowa czy film produktowy ?

esteśmy świadkami, że spoty filmowe to nadal częściej wybierana forma reklamy. Jednak same koszty przygotowania filmów reklamowych wielokrotnie przewyższają koszty wykonania animacji. Wykonanie spotu czy współpraca z rozpoznawalnymi osobami przy okazji produkcji reklam telewizyjnych, generuje niemałe kwoty.

W zamian za to, w przypadku filmów animowanych, można stworzyć własne postacie, które z czasem mogą stać się bohaterami naszej marki bez generowania dodatkowych opłat.

Wybór jednego z powyższych rodzajów reklamy nie jest łatwy. Zarówno film reklamowy jak i animacja ma swój unikalny zestaw zalet, wad oraz zastosowań, które mogą pomóc, bądź też utrudnić nasze działania.

Zanim zdecydujesz się na wybór któregoś z powyższych, przeanalizuj dokładnie, co chcesz osiągnąć, skonsultuj to ze specjalistami i dowiedz się, jakie są możliwości w obu przypadkach. Być może przy wydaniu nowego produktu na rynek, wystarczy Ci stworzenie prostej animacji.

A może chcesz zrobić dużą kampanię reklamową, do której weźmiesz respektowanego celebrytę i wykorzystując jego wizerunek, chcesz wpłynąć na emocję odbiorców? To, który rodzaj reklamy wybierzesz, zależy w dużym stopniu od celu, który chcesz osiągnąć.

Czy chcesz, aby reklama zwiększyła  świadomości marki, wpłynęła na wzrost sprzedaży czy może wpłynęła na podjęcie określonego działania wśród odbiorców. Odpowiadając na te pytania, łatwiej będzie podjąć decyzję.