Dron to inaczej bezzałogowa maszyna latająca, potocznie zwana bezzałogowcem. Najczęściej sterowana jest zdalnie, choć najnowsze modele mogą latać już autonomicznie. Dronami nazywa się również bezzałogowe samoloty o dużych gabarytach. Jednak najczęściej określenie to, stosuje się dla małych, ważących od kilkuset gramów — do kilku kilogramów gadżetów, służących do fotografii powietrznej. I to właśnie o nich opowiemy w dzisiejszym artykule.

Filmowanie dronem — jak bezpiecznie sterować dronem?

Nagrywanie dronem dostarcza nam niezwykle atrakcyjnego materiału, pozwalającego na stworzenie naprawdę oryginalnych filmów reklamowych, przynoszących szereg korzyści dla przedsiębiorców. Pamiętajmy jednak, że jednym z priorytetów użytkowania dronów jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych aspektów:

 1. Jeśli masz nowy sprzęt, koniecznie zapoznaj się z jego instrukcją obsługi. To podstawa bezpieczeństwa i być może wydaje się banalne, jednak drony mogą się różnić od siebie, dlatego pamiętajmy, aby podchodzić do każdego indywidualnie.
 2. Przed każdym startem dokładnie sprawdź stan techniczny swojego drona. Upewnij się, czy śmigła są właściwie założone, czy nic ich nie blokuje i czy na pewno akumulator jest sprawny.  Niezbędna może być dla nas również karta (najczęściej micro SD), kabel do połączenia telefonu z aparaturą sterującą i okrycie głowy jeśli planujemy loty w słoneczny dzień!
 3. Zaplanuj swoją trasę z wyprzedzeniem. Zaplanowanie lotu krok po kroku zminimalizuje ilość nieprzyjemnych zaskoczeń na miejscu, a także zaoszczędzi nam sporo czasu i stresu. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy kawałek na naszej ziemi został sfotografowany przez satelity, a więc korzystajmy z tych udogodnień. Na mapach Google możemy znaleźć odpowiednie miejsce na start, lądowanie oraz odkryć ciekawie wyglądające — z perspektywy ptaka — obiekty. Coraz większe obszary dostępne są również w widoku 3D. Jest to jedno z największych udogodnień dla operatorów dronów. W szczególności warto wtedy zwrócić uwagę na przeszkody terenowe tj. drzewa, linie energetyczne, maszty, kominy, wysokie budynki.
 4. Kolejną ważną kwestią jest pogoda. Niestety w przypadku dronów silne podmuchy wiatru, deszcz, mgła czy wzmożona aktywność słońca mogą na dobre uziemić naszą maszynę.
 5. Nie lataj nad głowami ludzi, nad dachami, w miastach, zbyt blisko lotnisk i słupów wysokiego napięcia. Najlepszymi lokalizacjami są przestrzenie otwarte.
filmowanie z drona - jak bezpiecznie filmowac i fotografowac z drona

Uprawnienia lotnicze

Dron, a prawo w Polsce – jak legalnie latać dronem?

Planowanie każdego lotu najlepiej zacznijmy od zaznajomienia się z obowiązującymi przepisami lotniczymi. Zarówno kiedy planujemy loty w kraju jak i za granicą. Przepisy w poszczególnych państwach mogą różnić się od siebie, jednak cechą wspólną jest na pewno klasyfikacja wagowa dronów. Im lżejszy bezzałogowiec — tym łagodniejsze prawo.

Przepisy obowiązujące od 31 grudnia 2021 roku dzielą drony na pięć kategorii wagowych:

 • do 250 gramów
 • do 500 gramów
 • do 2 kilogramów
 • do 25 kilogramów
 • powyżej 25 kilogramów

Drony bez licencji to drony do 250g. Przy sprzęcie powyżej 250 g wymagany jest już zakup odpowiedniej licencji. I aby móc operować urządzeniem należy zarejestrować się na stronie ULC jako operator drona oraz przejść szkolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, użytkownik otrzymuje numer identyfikacyjny, a następnie umieszcza go na posiadanym sprzęcie.

Kiedy chcemy latać jedynie rekreacyjnie, powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z pojęciem stref lotniczych obowiązujących w danym kraju oraz dobrze się w nich odnajdywać. Informacje na ich temat w łatwy sposób znajdziemy internecie lub poprzez aplikację DroneRadar, która ułatwia początkującym użytkownikom orientację w przepisach.

„Osobom, które chcą rozszerzyć swoje kompetencje, a zarazem mieć możliwość latania nad obiektami i w miejscach, które są zabronione do lotów rekreacyjnych, może przydać się świadectwo kwalifikacji UAVO – dokument wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, potwierdzającym oficjalnie kwalifikacje operatora drona i służący do wykonywania lotów tzw. „komercyjnych” czyli innych niż „rekreacyjne i sportowe”.

Fotografia dronowa — pozostałe zasady dotyczące bezpieczeństwa

 • Operator drona musi przez cały czas utrzymywać drona w zasięgu wzroku,
 • Operator drona musi dbać o bezpieczeństwo lotu i nie zbliżać się dronem do osób ani przedmiotów,
 • Operator drona musi utrzymywać odległość drona od punktu na ziemi na poziomie nie większym niż 120 m,
 • Operator drona nie może korzystać z drona do transportu i zrzutu różnego rodzaju materiałów.

Ujęcia z drona jako narzędzie marketingowe dla wielu przedsiębiorców:

Czasy własnych samodzielnie składanych dronów do filmowania odchodzą już bezpowrotnie w niepamięć z racji szerokiej dostępności gotowych konstrukcji, które zarówno jakością jak i łatwością obsługi nie mają sobie równych. Wybór konkretnego modelu drona zależy wtedy wyłącznie od potrzeb konkretnego użytkownika. Nagrywanie dronem umożliwia zarejestrowanie wybranych przestrzeni z lotu ptaka, obejmując swoim zasięgiem bardzo duży obszar. Dzięki temu filmy z drona zapadają w pamięć i stanowią skuteczne narzędzie marketingowe miast i gmin, a przy tym firm działających na ich terenie.

Filmowanie dronem to  doskonałe narzędzie marketingowe sprawdzające się w wielu branżach i przynoszące wielu firmom szereg korzyści. Możemy stworzyć m.in. niezapomniane filmy ślubne, relacje z różnego rodzaju imprez, wyjątkowe zdjęcia architektury, piękne ujęcia przyrody oraz wiele, wiele innych.

Fotografię i filmowanie z powietrza można z całą pewnością uznać za najczęstsze zastosowanie komercyjnych dronów. Widzimy, że rośnie ilość użytkowników, którzy zarówno amatorsko jak i profesjonalnie zaczynają obserwować świat z góry.

Pamiętajmy jednak, że oprócz odpowiednio dobranych kadrów i przemyślanych ujęć, należy zadbać o bezpieczeństwo lotów, które z racji swojego charakteru niosą ze sobą zdecydowanie większe ryzyko.