Dron to inaczej bezzałogowa maszyna latająca, potocznie zwana bezzałogowcem. Najczęściej sterowana jest zdalnie, choć najnowsze modele mogą latać już autonomicznie. Dronami nazywa się również bezzałogowe samoloty o dużych gabarytach. Jednak najczęściej określenie to, stosuje się dla małych, ważących od kilkuset gramów — do kilku kilogramów gadżetów, służących do fotografii powietrznej. I to właśnie o nich opowiemy w dzisiejszym artykule.
Filmowanie dronem — jak bezpiecznie sterować dronem?
Nagrywanie dronem dostarcza nam niezwykle atrakcyjnego materiału, pozwalającego na stworzenie naprawdę oryginalnych filmów reklamowych, przynoszących szereg korzyści dla przedsiębiorców. Pamiętajmy jednak, że jednym z priorytetów użytkowania dronów jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych aspektów:
- Jeśli masz nowy sprzęt, koniecznie zapoznaj się z jego instrukcją obsługi. To podstawa bezpieczeństwa i być może wydaje się banalne, jednak drony mogą się różnić od siebie, dlatego pamiętajmy, aby podchodzić do każdego indywidualnie.
- Przed każdym startem dokładnie sprawdź stan techniczny swojego drona. Upewnij się, czy śmigła są właściwie założone, czy nic ich nie blokuje i czy na pewno akumulator jest sprawny. Niezbędna może być dla nas również karta (najczęściej micro SD), kabel do połączenia telefonu z aparaturą sterującą i okrycie głowy jeśli planujemy loty w słoneczny dzień!
- Zaplanuj swoją trasę z wyprzedzeniem. Zaplanowanie lotu krok po kroku zminimalizuje ilość nieprzyjemnych zaskoczeń na miejscu, a także zaoszczędzi nam sporo czasu i stresu. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy kawałek na naszej ziemi został sfotografowany przez satelity, a więc korzystajmy z tych udogodnień. Na mapach Google możemy znaleźć odpowiednie miejsce na start, lądowanie oraz odkryć ciekawie wyglądające — z perspektywy ptaka — obiekty. Coraz większe obszary dostępne są również w widoku 3D. Jest to jedno z największych udogodnień dla operatorów dronów. W szczególności warto wtedy zwrócić uwagę na przeszkody terenowe tj. drzewa, linie energetyczne, maszty, kominy, wysokie budynki.
- Kolejną ważną kwestią jest pogoda. Niestety w przypadku dronów silne podmuchy wiatru, deszcz, mgła czy wzmożona aktywność słońca mogą na dobre uziemić naszą maszynę.
- Nie lataj nad głowami ludzi, nad dachami, w miastach, zbyt blisko lotnisk i słupów wysokiego napięcia. Najlepszymi lokalizacjami są przestrzenie otwarte.

Uprawnienia lotnicze
Dron, a prawo w Polsce – jak legalnie latać dronem?
Planowanie każdego lotu najlepiej zacznijmy od zaznajomienia się z obowiązującymi przepisami lotniczymi. Zarówno kiedy planujemy loty w kraju jak i za granicą. Przepisy w poszczególnych państwach mogą różnić się od siebie, jednak cechą wspólną jest na pewno klasyfikacja wagowa dronów. Im lżejszy bezzałogowiec — tym łagodniejsze prawo.
Przepisy obowiązujące od 31 grudnia 2021 roku dzielą drony na pięć kategorii wagowych:
- do 250 gramów
- do 500 gramów
- do 2 kilogramów
- do 25 kilogramów
- powyżej 25 kilogramów
Drony bez licencji to drony do 250g. Przy sprzęcie powyżej 250 g wymagany jest już zakup odpowiedniej licencji. I aby móc operować urządzeniem należy zarejestrować się na stronie ULC jako operator drona oraz przejść szkolenie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, użytkownik otrzymuje numer identyfikacyjny, a następnie umieszcza go na posiadanym sprzęcie.
Kiedy chcemy latać jedynie rekreacyjnie, powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z pojęciem stref lotniczych obowiązujących w danym kraju oraz dobrze się w nich odnajdywać. Informacje na ich temat w łatwy sposób znajdziemy internecie lub poprzez aplikację DroneRadar, która ułatwia początkującym użytkownikom orientację w przepisach.
„Osobom, które chcą rozszerzyć swoje kompetencje, a zarazem mieć możliwość latania nad obiektami i w miejscach, które są zabronione do lotów rekreacyjnych, może przydać się świadectwo kwalifikacji UAVO – dokument wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, potwierdzającym oficjalnie kwalifikacje operatora drona i służący do wykonywania lotów tzw. „komercyjnych” czyli innych niż „rekreacyjne i sportowe”.
Fotografia dronowa — pozostałe zasady dotyczące bezpieczeństwa
- Operator drona musi przez cały czas utrzymywać drona w zasięgu wzroku,
- Operator drona musi dbać o bezpieczeństwo lotu i nie zbliżać się dronem do osób ani przedmiotów,
- Operator drona musi utrzymywać odległość drona od punktu na ziemi na poziomie nie większym niż 120 m,
- Operator drona nie może korzystać z drona do transportu i zrzutu różnego rodzaju materiałów.
Ujęcia z drona jako narzędzie marketingowe dla wielu przedsiębiorców:
Czasy własnych samodzielnie składanych dronów do filmowania odchodzą już bezpowrotnie w niepamięć z racji szerokiej dostępności gotowych konstrukcji, które zarówno jakością jak i łatwością obsługi nie mają sobie równych. Wybór konkretnego modelu drona zależy wtedy wyłącznie od potrzeb konkretnego użytkownika. Nagrywanie dronem umożliwia zarejestrowanie wybranych przestrzeni z lotu ptaka, obejmując swoim zasięgiem bardzo duży obszar. Dzięki temu filmy z drona zapadają w pamięć i stanowią skuteczne narzędzie marketingowe miast i gmin, a przy tym firm działających na ich terenie.
Filmowanie dronem to doskonałe narzędzie marketingowe sprawdzające się w wielu branżach i przynoszące wielu firmom szereg korzyści. Możemy stworzyć m.in. niezapomniane filmy ślubne, relacje z różnego rodzaju imprez, wyjątkowe zdjęcia architektury, piękne ujęcia przyrody oraz wiele, wiele innych.
Fotografię i filmowanie z powietrza można z całą pewnością uznać za najczęstsze zastosowanie komercyjnych dronów. Widzimy, że rośnie ilość użytkowników, którzy zarówno amatorsko jak i profesjonalnie zaczynają obserwować świat z góry.
Pamiętajmy jednak, że oprócz odpowiednio dobranych kadrów i przemyślanych ujęć, należy zadbać o bezpieczeństwo lotów, które z racji swojego charakteru niosą ze sobą zdecydowanie większe ryzyko.