Webinarium z ang. web „sieć”, seminar „seminarium” to seminarium internetowe, które pozwala w przystępnej, szybkiej i wygodnej formie poszerzać wiedzę i kompetencje. Webinary mogą być w realizowane w postaci wykładów, kursów, szkoleń, lekcji online czy też prezentacji produktów.

Webinar to  rodzaj internetowego seminarium prowadzonego i realizowanego za pomocą technologii webcast, które umożliwia obustronną komunikację pomiędzy prowadzącym, a odbiorcami.

Webinar z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi

Do prowadzenia webinariów niezbędne są narzędzia takie jak komputer, kamerka internetowa, mikrofon, ale również stabilne łącze internetowe, które nie zakłóci nam spotkania. Organizator wydarzenia może zaopatrzyć się również w lampę oświetleniową, dzięki której transmisja webinaru wyglądać będzie bardziej profesjonalnie.

Prowadzący szkolenie online przekazuje uczestnikom wybrane zagadnienia i omawia wszystkie kwestie merytoryczne. W trakcie wydarzenia warto angażować uczestników w sesje pytań zadając im pytania, których odpowiedzi mogą zapisywać za pośrednictwem chatu, bądź robiąc ankiety online. Dzięki tego rodzaju działaniom, spotkanie staje się w pełni interaktywne i żywo pobudza publiczność do wymiany doświadczeń. Drugą sprawą jest fakt, że tworzy się pewnego rodzaju więź pomiędzy prowadzącym wydarzenie, a odbiorami.

Przy prowadzeniu webinarów możemy opierać swoją wypowiedź wyświetlając pokaz slajdów wcześniej przygotowanej prezentacji, udostępniając pliki multimedialne, bądź wykorzystując inne pomocne narzędzia, które uatrakcyjnią naszą wypowiedź i całe spotkanie.

Po stronie uczestników, kluczowym czynnikiem do udziału w webinarze jest posiadanie komputera oraz połączenia sieciowego, które umożliwią przeniesienie się do wirtualnego pokoju organizatora.

Przed zorganizowaniem swojego pierwszego webinarium w internecie, warto zajrzeć do ogólnodostępnie organizowanych wideokonferencji i wziąć udział razem z innymi klientami webinariów prowadzonych w czasie rzeczywistym. Może to znacznie ułatwić późniejsze przygotowanie się jako osoba prowadząca do własnego szkolenia na żywo w formie webinaru . Ważne są również aspekty tak jak odpowiedni dobór narzędzi czy urządzeń niezbędnych przy transmisji online, a także dobranie odpowiedniej reklamy wydarzenia. Po zakończeniu transmisji online, warto wysłać do uczestników materiały video, prezentację oraz inne pliki udostępniane podczas spotkania jak i podsumowanie i prośbę o ocenę szkolenia. Dzięki pozostawionym opiniom, wpisom na czacie od zaproszonych uczestników, będziemy wiedzieć na co ewentualnie należy zwrócić uwagę w przyszłości. Sesja pytań w czasie rzeczywistym z prowadzącym spotkanie pozwala zabierać głos i zadawać pytania każdemu biorącemu udział w webinarze.

Po zakończeniu webinaru, warto udostępnić dla wszystkich osób profesjonalne wideo z nagraniem webinaru na youtube, które będą mogli odtworzyć w dowolnym miejscu i obejrzeć webcast oraz przypomnieć sobie co zawierała prezentacja. Dobrze, jeśli kursy i webinary linkują do Twojej witryny. Wykorzystanie Google Analytics pozwoli sprawdzić ruch wygenerowany przez konferencję online. Oprogramowanie to pomoże monitorować wyniki ze wszystkich spotkań odsyłających do Twojej strony przez podany przeze Ciebie link. Sprawdź ile osób jedno takie interaktywne wydarzenie, wideo, webinar czy prezentacja przyciągną do Twojej witryny.

Więcej informacji o tym jak przygotować się do prowadzenia webinarium, przeczytać możecie w naszym ostatnim artykule O czym warto pamiętać organizując webinar.

Co to jest webinar

Webinar, a transmisja online

Webinar od transmisji online różni się możliwościami, jakie oferuje. Podczas prowadzenia webinarów możemy korzystać z rozbudowanych rozwiązań, które oferują specjalne platformy webinaryjne. Przy ich wykorzystaniu mamy możliwość elastycznego zarządzania tym, co transmitujemy. Odpowiednio zaprojektowane platformy dają znacznie większe możliwości niż livestreaming na Facebooku czy Youtubie. Znajdziemy wśród nich możliwość zarządzania okienkami transmisji, udostępniania prezentacji, pulpitu, przeprowadzania ankiet na żywo czy możliwość interakcji z uczestnikami za pośrednictwem czatu. Na takich platformach mamy również możliwość zarządzania uprawnieniami użytkowników, pozyskiwania leadów i robienia ankiet ewaluacyjnych. Dodatkowo, zakończone webinary pozostają na platformie w formie wideo i są do wglądu i ewentualnego wykorzystania przez organizatora.

Seminarium internetowe – zalety

1. Niskie koszty

Organizując szkolenia za pośrednictwem internetu ani uczestnicy ani prowadzący nie ponoszą kosztów związanych z przemieszczaniem się, tak jak w przypadku szkolenia stacjonarnego. Unikamy w ten sposób rachunków za taksówki, rozliczeń z delegacji, kosztów noclegowych, a także kosztów wynajmu sali konferencyjnej.

2. Oszczędność czasu

Oprócz oszczędności finansowych, oszczędzamy również nasz cenny czas na, który poświecilibyśmy na dojazd na szkolenie. Na wirtualną salę konferencyjną możemy się przenieść z dowolnego miejsca mając do dyspozycji sprzęt w postaci komputera oraz łącza internetowego.

3. Rozwój zawodowy i osobisty

Przede wszystkim webinarium to wygodne zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin w jednym miejscu.

Kluczową zaletą webinariów jest też fakt, że dzięki formie wideo mogą w nich uczestniczyć jednocześnie setki osób, gdzie w przypadku organizacji spotkania w sali konferencyjnej w rzeczywistości można by było pomieścić ich znacznie mniej.

Wady webinarium

Jednak wszystko ma swoje wady i zalety i dotyczy to także webinariów.

1. Po pierwsze łatwo o rozproszenie. Problemy z koncentracją na treściach szkolenia mogą się pojawiać na każdym spotkaniu czy szkoleniu online. Uczestnicy oprócz platformy szkoleniowej mogą mieć otwarte również inne aplikacje, takie jak Facebook, czy Instagram, których w trakcie szkolenia mogą używać. Tego rodzaju rozpraszaczy jest o wiele więcej, jednak chcąc zdobyć wiedzę omawianą na zajęciach, należy odrzucić wszystkie znajdujące się w pobliżu dekoncentrujące rzeczy i maksymalnie skupić się na treściach webinarium. Choć warto pamiętać, że wideo z zapisami webinarów często udostępnia się po prezentacji uczestnikom, najczęściej za pośrednictwem dedykowanej platformy lub Youtube.

2. Problemy techniczne. Możliwości świata online są nieograniczone, jednak transmisja na żywo to również ryzyko wystąpienia problemów z połączeniem internetowym, które mogą wpłynąć na przerwanie spotkania i obniżyć jego jakość. Problemy techniczne są zawsze frustrujące, zwłaszcza kiedy podczas szkolenia uczestnicy poświęcają więcej czasu na rozwiązywanie problemów, niż na merytorykę webinarium. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem warto sprawdzić kilka razy połączenie internetowe oraz sprzęt niezbędny do webinarów.

3. Zaufanie. Nie zawsze wiemy kto siedzi po drugiej stronie. Szkolenie online może potajemnie nagrać każdy uczestnik i wykorzystać je w dowolny sposób. Może to naruszyć wizerunek innych uczestników i zaufanie.

Spotkanie online- Co to jest wirtualny pokój?

Wirtualnym pokój to inaczej wirtualna sala konferencyjna, w której realizowane są spotkania online z uczestnikami wybranego wydarzenia, a z drugiej strony- centra dowodzenia prowadzącego webinar.

W pokoju webinarowym:

  • Uruchamiasz transmisję wydarzenia na dedykowanej platformie;
  • Wykorzystujesz wirtualne narzędzia, prezentacje multimedialne;
  • Współdzielisz wirtualną tablice do rysowania i pisania;
  • Udostępnianiasz filmy bezpośrednio z platformy youtube;
  • Udostępniasz swój pulpit w celu oprowadzenia swojej publiczności przez zakamarki dowolnej aplikacji, dokumentu, bądź po prostu po to, aby pokazać nad czym aktualnie pracujesz;
  • Przeprowadzasz ankiety i testy których wyniki możesz omówić jeszcze w trakcie webinaru;
  • Sprzedajesz produkt, usługi czy kurs online, poprzez włączenie przycisku CAll to action linkującego do Twojej strony z formularzem rejestracji lub zakupu- jeśli takowy posiadasz;
  • Komunikujesz się ze swoją publicznością w oknie czatu lub podczas moderowanej sesji Q&A.

Transmisja online i przyszłość webinarów

Webinaria organizowane w sieci mierzą się obecnie z coraz większym zapotrzebowaniem, którego skali do tej pory nigdy nie doświadczaliśmy. Przełączenie się na tryb pracy oraz edukacji zdalnej, związany z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi oraz technologii, spowodował gwałtowny wzrost zainteresowania oprogramowaniem do webinariów, które zostaną mi z nami na dłużej 🙂