Wirtualne studio powstało jako technologia łącząca jakość rozwiązań wysokobudżetowych z maksymalną prostotą obsługi. Umożliwia realizację profesjonalnych materiałów wizualnych w wirtualnym studio, w scenografiach o różnorodnym charakterze, w tym także jako studio streamingowe do transmisji na żywo.

Wykorzystanie wirtualnej przestrzeni trójwymiarowej

Przez długi czas stosowanie techniki wirtualnego studia, zważając na wysokie ceny takiego rozwiązania, przeznaczone było dla dużych stacji telewizyjnych. Jednak wraz z rozwojem cyfryzacji, metoda tego rodzaju przeróbki obrazu i tego typu rozwiązania, stały się bardziej powszechne. Dziś coraz częściej stosowane są one przez placówki edukacyjne, firmy, a nawet przez początkujących videoblogerów.

Wirtualne studio TVS to kompletny i prosty w obsłudze system umożliwiający uruchomienie własnego kanału video w internecie. Jest znakomitym narzędziem marketingowym oraz świetną platformą wystąpień dla każdej branży. Niezależnie, czy jest to prelegent na konferencji medycznej, sprzedawca prezentujący swój nowy produkt kosmetyczny czy dziennikarz w telewizji – wirtualne studio jest świetnym rozwiązaniem dla każdego.

Wirtualne studio bazuje na technologii greenscreen. Umieszczając prezentera w wirtualnej przestrzeni, dokonujemy modyfikacji ekranu, dzięki czemu przekazywana widzom treść, wzbogacona zostaje o odpowiednie materiały wizualne, generowane przez komputer.

wirtualne studio greenbox

Co oprócz wsparcia rozwiązań wizualnych?

Jest to rozwiązanie kompleksowe – oprócz wsparcia rozwiązań wizualnych, wirtualne studio umożliwia również montaż dźwięku czy emisję w trybie live streaming.

Dzięki zastosowaniu wirtualnego studia unikamy przede wszystkim wysokich kosztów związanych z zaprojektowaniem „fizycznej” scenografii i tworzymy wirtualną scenę za pomocą grafiki komputerowej. Możemy też stworzyć takie elementy, które w rzeczywistości nie mogłyby powstać, bądź byłyby bardzo złożone. W przypadku wirtualnej sceny – ograniczeniem staje się tylko wyobraźnia osoby projektującej, a jakość wykonanych materiałów porównywalna jest do jakości popularnych programów telewizyjnych. Tego typu studio można także z powodzeniem wykorzystywać podczas sesji zdjęciowych, czyli jako studio zdjęciowe greenbox w fotografii.

Czego potrzebujemy, aby zrealizować emisję w wirtualnym studio?

  • Studio powinno być wyposażone w greenscreen, bądź bluebox z odpowiednim zestawem oświetleniowym.
  • Mikrofon.
  • Kamery, bądź lustrzanki z wejściem HDMI lub SDI.
  • System TVS– umożliwiający szerokie możliwości edycyjne wirtualnego studia

Wirtualne studio – zalety

  1. Mobilność– kamery, tło greenbox i potrzebny sprzęt, bez problemu zmieści się w naszym samochodzie i możemy go przewieźć w dowolne miejsce.
  2. Łatwość w obsłudze– każdy kto opanował podstawy obsługi komputera, jest w stanie w krótkim czasie opanować obsługę zestawu TVS.
  3. Prosta modyfikacja scenografii studia.
  4. Darmowy edytor wirtualnych scenografii.
  5. Zaawansowany kreator ustawień.
  6. Uniwersalność zastosowań– prostota połączona z efektywnością rozwiązania – pozwala znaleźć zastosowanie dla zestawu u praktycznie wszystkich reprezentantów biznesu korzystających z internetu.
  7. Obsługa streamingu.
  8. Wysoka jakość – porównywalna z jakością w programach telewizyjnych!

Wirtualne studio – wady

  1. Jakość wychodząca zależy od sprzętu jakim dysponujemy i połączenia internetowego w danej lokalizacji, na które nie zawsze mamy wpływ. W przypadku problemów z połączeniem możemy całkowicie zostać pozbawieni naszego show.
  2. Dodatkowe koszty i dodatkowa praca. Przygotowanie live 'a w wirtualnym studiu to sporo dodatkowej pracy. Należy przygotować sprzęt, zrobić testową transmisję, a następnie stale czuwać nad transmisją i szybko reagować na ewentualne błędy.
  3. Wiąże się to również z dodatkową pracą oraz koniecznością korzystania z zewnętrznych narzędzi, które również wymagają poniesienia kosztów.

Analizując powyższe wady i zalety, od Ciebie zależy jaką decyzję podejmiesz, jednak korzyści wynikające z zastosowania owej techniki są naprawdę ogromne i warto się zastanowić, czy na pewno nie chcielibyśmy spróbować.

Wszystko zaczyna się od idei. Jeśli masz pomysł na stworzenie kanału telewizji tematycznej, bądź reprezentujesz podmiot, którego działalność może być wsparta treścią emitowaną przez taki kanał, to warto podjąć dalsze kroki i wzbogacić swoje udostępniane materiały.

Następnym krokiem będzie zakup systemu Wirtualne studio TVS, bądź wynajem gotowego wirtualnego studia, wybór scenografii, a następnie nauka obsługi systemu. Ale spokojnie- podstawowe zasady funkcjonowania zestawu Wirtualne studio TVS nie sprawiają trudności i zapoznanie się z nimi nie wymaga wstępnej znajomości oprogramowania i zasad funkcjonowania video i grafiki komputerowej. Interfejs graficzny jest bardzo prosty przejrzysty i intuicyjny.

Ostatni krok – nagranie i emisja

Być może największym wyzwaniem w całej przygodzie z wirtualnym studio TVS będzie pierwszy kontakt z kamerą. Jeśli jednak wcześniej nie występowałeś przed kamerą, rekomendujemy przeprowadzenie od kilku do kilkunastu prób przed transmisją online.